Description
The Hometime Silver Aluminium Wall Clock balances modern style and timeless elegance.
Its minimalist design, complete with a silver frame and black face, punctuated by large stylised Roman numerals, is a perfect blend of sophistication and simplicity.
• Silver aluminium frame: Marries sleekness and sturdiness.
• Black face with white Roman numerals: Offers clear, easy-to-read timekeeping.
• Minimalist, modern design: Adds a touch of contemporary flair to any room.
Our Hometime range boasts a variety of stylish timepieces, each uniquely designed to enhance your space and elevate your home decor beautifully.
Its minimalist design, complete with a silver frame and black face, punctuated by large stylised Roman numerals, is a perfect blend of sophistication and simplicity.
• Silver aluminium frame: Marries sleekness and sturdiness.
• Black face with white Roman numerals: Offers clear, easy-to-read timekeeping.
• Minimalist, modern design: Adds a touch of contemporary flair to any room.
Our Hometime range boasts a variety of stylish timepieces, each uniquely designed to enhance your space and elevate your home decor beautifully.
| Product Weight | 0.6550kg |
| Packaging Dimensions | H 398, W 60, D 326mm |
| Product Dimensions | H 380, W 310, D 35mm |
| Main Material | Aluminium |
| Secondary Material | Plastic |
| Range | Hometime® Clocks |
| Brand | Hometime® |
| Sub-Category | Wall Clocks |
| Category | CLOCKS & BAROMETERS |
| Main Colour | Silver |
| Battery Type | x1 AA |
| Secondary Colour | Black |
| Packaging Type | Closed Box |
Payment & Security
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.


