Description
A beautifully crafted, wood effect, resin figurine of an Lion Head from Naturecraft.
A great addition to any home, this resin, lion head figurine is perfect for a contemporary home that wants to create an exotic, rustic feel with their decor. The lion features a brown wood effect design on a square pedestal.
A great addition to any home, this resin, lion head figurine is perfect for a contemporary home that wants to create an exotic, rustic feel with their decor. The lion features a brown wood effect design on a square pedestal.
| Product Weight | 0.9300kg |
| Packaging Dimensions | H 275, W 200, D 190mm |
| Product Dimensions | H 245, W 155, D 190mm |
| Main Material | Polyresin |
| Main Finish | Handpainted |
| Range | Naturecraft Collection |
| Brand | Naturecraft |
| Sub-Category | Jungle or African Animals |
| Category | FIGURINES |
| Dishwasher Safe | Yes |
| Microwave Safe | Yes |
| Indoor use only | Yes |
| Self Assembly Required | No |
| Restrictions | Not to be used as a toy |
Payment & Security
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.





