Description
HOMETIME® offers unbeatable style and astonishing affordability in contemporary timekeeping.
Enhance your mornings with the Hometime Calendar Alarm Clock. Featuring a sleek black finish with elegant gold-coloured text and numbers, this clock is both practical and stylish, making it a standout piece.
• Includes a built-in calendar for easy tracking of the day and date.
• The reliable alarm function ensures you never miss important wake-ups.
• Its analog design adds vintage charm, ideal for those who love a classic aesthetic.
Explore our collection for more unique pieces for timekeeping.
*Please note: The date and day of the week does not automatically update, and will need to be changed manually each day.
Enhance your mornings with the Hometime Calendar Alarm Clock. Featuring a sleek black finish with elegant gold-coloured text and numbers, this clock is both practical and stylish, making it a standout piece.
• Includes a built-in calendar for easy tracking of the day and date.
• The reliable alarm function ensures you never miss important wake-ups.
• Its analog design adds vintage charm, ideal for those who love a classic aesthetic.
Explore our collection for more unique pieces for timekeeping.
*Please note: The date and day of the week does not automatically update, and will need to be changed manually each day.
| Product Weight | 0.2750kg |
| Packaging Dimensions | H 100, W 72, D 210mm |
| Product Dimensions | H 200, W 90, D 60mm |
| Main Material | Plastic |
| Range | Hometime® Clocks |
| Brand | Hometime® |
| Sub-Category | Alarm Clocks |
| Category | CLOCKS & BAROMETERS |
| Battery Type | x1 AA |
| Main Colour | Black |
| Packaging Type | Closed Box |
Payment & Security
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.



