Description
Welcome to the world of the SOFTIES. Cute and cuddly character companions to keep you company.
Hudson the Bear, is the tidy bear with a passion for organisation and memories! Hudson takes great pride in his always neat and tidy room, where everything has its perfect place. He values memories and keeps a special memory box filled with treasured mementos that remind him of joyful times with family and friends. An avid writer, Hudson loves to capture his thoughts and experiences on paper, reflecting on the little moments that make life special. Known for his fantastic sense of humour, he’s always cracking jokes and making his loved ones laugh, spreading joy wherever he goes. With Hudson around, there’s never a dull moment!
Gift Box recommendation - A snug fit in the small Softies box or plenty of room in the medium
Explore more charming characters from the Softies range.
Hudson the Bear, is the tidy bear with a passion for organisation and memories! Hudson takes great pride in his always neat and tidy room, where everything has its perfect place. He values memories and keeps a special memory box filled with treasured mementos that remind him of joyful times with family and friends. An avid writer, Hudson loves to capture his thoughts and experiences on paper, reflecting on the little moments that make life special. Known for his fantastic sense of humour, he’s always cracking jokes and making his loved ones laugh, spreading joy wherever he goes. With Hudson around, there’s never a dull moment!
Gift Box recommendation - A snug fit in the small Softies box or plenty of room in the medium
Explore more charming characters from the Softies range.
| Product Weight | 0.1190kg |
| Packaging Dimensions | H 93, W 321, D 158mm |
| Product Dimensions | H 350, W 190, D 90mm |
| Main Material | Fabric |
| Range | Softies |
| Brand | Softies |
| Sub-Category | Plush |
| Category | TOYS, NOVELTIES & COLLECTABLES |
| Main Colour | Light brown |
| Packaging Type | Closed Box |
Payment & Security
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.












